Five QV Odyssey of the Mind Teams Advance to States

Ten Quaker Valley Odyssey of the Mind teams, representing Quaker Valley Middle School, Edgeworth Elementary, and Osborne Elementary, competed in the Western PA Odyssey of the Mind Regional Tournament on Saturday, March 2, 2019 at Keystone Oaks Middle School and High School. Five of the nine competitive teams are advancing to state level competition.


Congratulations to all the QV teams and coaches for a great season.  

Good luck to our advancing QV teams!


Team Results:

(✮ advancing teams)


Quaker Valley Middle School, grade 8

Division 2, Problem 2: Hide in Plain Sight

Team Members: Loren Barnes, Ella Fuener, Milo Hasak, Zoey Murawski, Eric Weicht, Spencer Wiehe

Coach: Bob Hasak

1st place


Quaker Valley Middle School, grade 7

Division 2, Problem 5: Opposites Distract

Team Members: Maisy Bates, Sydney Earlewine, Hadley Hoehl, Lizzie Szuba, Joseph Veeck, Will Watson

Coach: Bridgett Bates

5th place


Quaker Valley Middle School, grade 6

Division 2, Problem 1: OMER to the Rescue Again

Team Members: Jack Cindrich, Dylan Franks, Thomas Fuener, Matthew Henry, Jack Miller, Ryan Steinfurth, Sam Whitacre

Coach: Sharon Steinfurth

1st place


Quaker Valley Middle School, grade 6

Division 2, Problem 2: Hide in Plain Sight

Team Members: Emily Bablak, Gretel Christensen, Lauren Retzlaff, Baya Swinston, Louisa Webster, Grace Wiehe

Coach: Jeff Christensen

2nd place

 
Edgeworth Elementary, grades 5

Division 1, Problem 3: Classics...Leonardo’s Workshop

Team Members: Ana Luiza Bacchi, Jack Kahrs, Gigi Kain, Ian Lorang, Grace Webb, Maren Webb, Blake Wilmot

Coaches: Valerie Kahrs and Lisa Lorang

4th place


Edgeworth Elementary, grades 3 and 4

Division 1, Problem 3: Classics...Leonardo’s Workshop

Team Members: Josephine Courtney, Leasia Karto, Kate Miller, Nathan Miller, Kate Steinfurth, Eli Stephan, Milo Taylor-Martin

Coaches: Ilse Karto and Kari Miller

6th place


Osborne Elementary, grade 5

Division 1, Problem 3: Classics...Leonardo’s Workshop

Team Members: Parker Barnes, Mary Bartels, Grace Carver, Donika Keo, Sophia Smith, Ellie Tormasi, Zora Washington

Coach: Susan Kostkas

9th place


Osborne Elementary, grade 4

Division 1, Problem 5: Opposites Distract

Team Members: Amelia Conklin, Libby Doebler, Evan James (Edgeworth), Amelia Mendez, Gio Ramella (Edgeworth), Maya Sidani (Edgeworth), Maggie Watson (Edgeworth)

Coache: Crispin Conklin

11th place


Osborne Elementary, grade 3

Division 1, Problem 1: OMER to the Rescue Again

Team Members: Evelyn Bertiaux, Nic Cohen, Carter Hawes, Liam Kelch, Cali Murawski, Jasper Newline, Connor Sheridan

Coach: Meghan Sheridan

1st place


Osborne Elementary, grade 2

Division 1, Primary Problem: Museum Makers

Team Members: Eric Anderson, Kathryn Hamilton, Campbell Homer, Luke Monyok, Bruce Raymond, Harper Sheridan

Coach: Jamie Hamilton

non-competitive division

Published Print